BLOG

Ciemny kolor w łazience?

Dla wielu osób to właśnie ciemne kolory są niezwykle pociągające. Jednak boją się tego typu barw, gdy urządzają łazienkę. Przyjęło się przecież myśleć, że w tej najintymniejszej przestrzeni domu musi królować biel, beże i pastele. Czy tak rzeczywiście jest?

Ciemniejsze kolory pomagają stworzyć wnętrza o intymnym, ale także nieco luksusowym klimacie. Mogą sprawić, że nawet niewielkie przestrzenie nabierają bardziej eleganckiego wyrazu. Wbrew obiegowym opiniom grafity, intensywne szarości, czy nawet czerń wcale nie muszą optycznie pomniejszać pomieszczenia. Chcąc porzucić bezpieczne jasne kolory musimy się jedynie nauczyć odpowiedniego ich stosowania.

Sztuka łączenia

W przypadku urządzania wnętrza łazienki w ciemnej tonacji sztuka polega na zestawianiu intensywnych, głębokich barw z odpowiednimi materiałami i przedmiotami. Co zrobić, gdy zdecydujemy się na monochromatyczną aranżację?

Aby ją zdynamizować, ale też nieco rozświetlić zastosujmy elementy ze szkła. Świetnie sprawdzi się bardzo duże lustro z dekoracyjną ramą. Taką szklaną płaszczyznę warto podświetlić. Postawmy na lustro zintegrowane z oświetleniem, a jeśli nie jest to możliwe pomyślmy o ustawieniu dodatkowych lamp. Mogą to być lampy stojące znane z salonów czy nawet lampki nocne do sypialni. Przyciemnione światło wprowadzi do wnętrza ambientowy nastrój – pozwoli stworzyć odpowiedni klimat, gdy zdecydujemy się na wieczorną relaksującą kąpiel we dwoje w wannie.

Szkło to nie tylko lustra. Współczesne luksfery są niezwykle starannie wykonane i często przypominają wyglądem kryształ. Świetnie więc sprawdzają się w przepierzeniach, gdy chcemy oddzielić funkcjonalnie poszczególne części łazienki. Jeśli za bardzo ich nie lubimy albo ograniczone miejsce nie pozwala na zbudowanie grubszej ścianki, rozejrzyjmy się za nieprzeziernym szkłem. Do wyboru mamy dziś całe bogactwo ciekawych faktur i wykończeń. I w tym przypadku pamiętajmy o świetle. Zamontowanie ledów o ciepłej barwie czy też odpowiednie lampy to strzał w dziesiątkę i pomysł na designerski sukces.

Różnorodne wykończenia

Innym pomysłem na łazienkę w ciemnych kolorach jest zabawa fakturami. Gdy decydujemy się na jeden kolor wiodący, niech każdy z elementów wyposażenia ma inne wykończenie. Jeśli wannę i umywalkę mamy na przykład w bardzo modnym obecnie macie (zobaczcie, że w palecie Colours by Fjordd mamy więcej niż tylko klasyczną biel), dodajmy meble w połysku, a ściany pomalujmy satynową farbą, która ma tylko delikatny połysk. Dobrane na zasadzie przeciwieństw faktury powierzchni pomogą uniknąć wrażenia przytłoczenia wnętrza. Równocześnie też nie popełnimy kolorystycznego faux pas.

Ciemne kolory, jak żadne inne, wprowadzają do wnętrz wyrafinowany klimat. Ich niewątpliwą zaletą jest ich ponadczasowość. Podobnie jak w modzie mała czarna, tak i w urządzaniu wnętrz, nigdy nie wychodzą z mody. Zatem jeśli należycie do grona zwolenników intensywnych barw, nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiły się również w łazience. Do dzieła!