W bloku z wielkiej płyty, czy nawet w nowoczesnym apartamentowcu metraż łazienki mamy mocno ograniczony. Czy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem jest wówczas prysznic?
Wanny wolnostojące to gorący trend. Ich nowoczesne formy świetnie się prezentują. Nawet mała wolna przestrzeń dookoła wanny dodaje aranżacji lekkości. Jej niewielki odsunięcie od ściany, sprawia, że łazienka zaczyna przypominać pokój kąpielowy. Można ją ustawić „na ukos”, poprawiając proporcje wnętrza. Lub w nietypowej wnęce czy w pobliżu ostrokątnego narożnika, co nie jest możliwe z wanną dościenną. Ale jak wybrać odpowiedni model wanny wolnostojącej do małej łazienki?
Kwestią zasadniczą jest oczywiście długość. Do małych wanien zaliczamy te, które nie przekraczają 160 cm. Ale częstym błędem jest zwracanie uwagi jedynie na wymiar zewnętrzny. Wybierając wannę warto zwrócić uwagę na długość dna. Przy małych modelach – im dłuższe, tym lepiej. Taka wanna zapewnia wygodę podczas kąpieli. Cóż z tego, że wanna mieści się we wnętrzu, jeśli niewielkie dno zmusza nas do bardzo niewygodnej pozycji. W dwóch modelach marki FJORDD – BOLSTAD mającym całkowitą długość 150 cm i SALMA z długością 155 cm – dno ma 110 cm. To wystarcza, by zmieściły się równocześnie dwie osoby. Mając lekko ugięte nogi przyjmujemy optymalną dla ludzkiego ciała pozycję. A 110 cm po dnie to już doskonały rozmiar dla kąpiących się razem dzieci.
Szerokość. Niewielki rozmiar w poprzek wanny wolnostojącej do małej łazienki jest jej oczywistym atutem. Chcemy po prostu, by się zmieściła. Ale ma to też aspekt ergonomiczny. Jeśli wanna jest bardzo szeroka trudno mówić w niej o wygodzie. Możliwość oparcia ramion, gdy nasze ciało jest stosunkowo blisko jej boków, stabilizuje nam pozycję. Ścianki okalające ciało gwarantują prawdziwy relaks, i nasze mięśnie nie muszą intensywnie „pracować”, by utrzymać w wodzie równowagę. Przyjrzyjmy się też kształtowi węższych boków. Jeśli są zbyt „ostro” wyprofilowane, zbyt wąskie, po prostu się w nich nie zmieścimy. W BOLSTAD i SALMIE oba są na tyle szerokie, że mieszczą ciało dorosłego człowieka. To sprawia, że naprzeciw siebie siądą wygodnie dwie osoby.
Kwestią, o której zapominają wszyscy kupujący wanny jest umiejscowienie odpływu. Ten powinien znajdować się w połowie jej długości. Tak jest we wszystkich modelach FJORDD, także w tych mniejszych. To wygodne, gdy korzystamy z wanny we dwoje, bo przecież nikt nie spędzi długich relaksujących chwil w kąpieli siedząc na odpływie.
Wanna wolnostojąca jest więc opcją nie tylko dla posiadaczy dużych łazienek. Mając mniejszą wystarczy tylko wybrać model uniwersalny pod względem designu, a takimi są BOLSTAD i SALMA. Wówczas łazienka stanie się domowym SPA, małym pokojem kąpielowym. A jeśli chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować niewielką przestrzeń łazienki, by była piękna i funkcjonalna, polecamy nasz krótki poradnik.